Image
SUSTAV UPRAVLJANJA OTPADOM OD HRANE

SUSTAV UPRAVLJANJA ZA SMANJENJE OTPADA OD HRANE

Bureau Veritas je  objavio novi standard temeljen na sustavu upravljanja za prevenciju i upravljanje gubicima i otpadom od hrane.

GLOBALNI IZAZOV

Otprilike 17% sve hrane dostupne u maloprodaji, ugostiteljstvu i na razini potrošača gubi se ili baca svake godine – neučinkovitost koja ima ekonomske, društvene i ekološke učinke. Gubitak i bacanje hrane godišnje košta oko 1 milijardi USD ekonomskog troška, 700 milijardi USD ekološkog troška i 900 milijardi USD u društvenih troškova  te utječe na sve veći nedostatak hrane i pothranjenost. Procjenjuje se da je 8-10 posto globalnih emisija stakleničkih plinova povezano s hranom koja se ne konzumira.

Smanjenje gubitka i bacanja hrane ima trostruku korist. Prvo, poljoprivrednici, tvrtke i kućanstva mogu uštedjeti novac smanjenjem otpada. Drugo, trošiti manje znači hraniti više. Konačno, ova smanjenja smanjuju pritisak na klimatske, vodene i zemljišne resurse.

POSLOVNI IZAZOV

Na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda 2015. godine, zemlje svijeta službeno su usvojile skup od 17 ciljeva održivog razvoja** (SDGs) kao dio razvojne agende nakon 2015. godine. SDG 12 nastoji "osigurati održive obrasce potrošnje i proizvodnje". Treći cilj u okviru ovog cilja (cilj 12.3) poziva na smanjenje globalnog bacanja hrane na pola po stanovniku na razini maloprodaje i potrošača te na smanjenje gubitka hrane duž lanca proizvodnje i opskrbe (uključujući gubitke nakon žetve), do 2030 godine.

SDG 12.3: “Do 2030. prepoloviti globalni otpad od hrane po stanovniku na razini maloprodaje i potrošača i smanjiti gubitke hrane duž lanca proizvodnje i opskrbe, uključujući gubitke nakon žetve.”

Najvažnije je povećanje učinkovitosti cijelog lanca opskrbe hranom, što uključuje i smanjenje količine bačene hrane.

Diljem svijeta razvijaju se i provode napori i inicijative za rješavanje pitanja rasipanja hrane. Europska komisija (EK) obvezala se postići ovaj cilj  Europskim akcijskim planom za kružno gospodarstvo, definirajući rasipanje hrane kao prioritet (Europska komisija, 2015.). Stoga je izmijenila Okvirnu direktivu o otpadu 2008/98/EZ (WFD) kako bi obvezala države članice da prate i izvješćuju o bacanju hrane kao sredstvu za postizanje ciljeva smanjenja otpada, što će pomoći da se valoriziraju relevantni troškovi rasipanja hrane iz perspektive kružnog gospodarstva (Europska komisija, 2018.).

RIJEŠENJE

Sustav upravljanja otpadom od hrane je neakreditirani certifikacijski standard koji je izradio Bureau Veritas. Norma se temelji na sustavnom pristupu koji primjenjuje upravljanje i sprječavanje gubitka i rasipanja hrane.

TKO MOŽE BITI CERTIFICIRAN?

Svaki subjekt u lancu opskrbe hranom: primarni proizvođači, tvrtke za preradu hrane, veliki distributeri, veletrgovci i prodajna mjesta, ugostitelji, logističke tvrtke itd.

ŠTO SE OCJENJUJE?

Identifikacija, upravljanje i kvantifikacija gubitaka i otpada koji nastaju u svakom procesu duž lanca proizvodnje. Definicija plana za sprječavanje rasipanja hrane uzima u obzir hijerarhiju prioriteta koju preporučuju FAO i Europska unija. Prate se dobiveni rezultati.

NAŠA METODOLOGIJA

Glavne faze procesa certifikacije uključuju:

•   Preliminarna provjera (na zahtjev): analiza nedostataka i procjena razine usklađenosti organizacije sa zahtjevima

•  Provjera dokumentacije i potvrda: aktivnosti audita imaju za cilj provjeriti usklađenost sustava sa zahtjevima

•  Godišnji nadzorni posjeti: provode se tijekom razdoblja valjanosti certifikata, imaju za cilj praćenje održavanja sustava i kontinuiteta poboljšanja

• Obnova certifikata (nakon isteka)

KOJE SU GLAVNE PREDNOSTI?

•   Optimizirajte procese proizvodnje hrane minimiziranjem rizika od gubitka i otpada

•  Smanjite ekonomski učinak gubitka i rasipanja hrane

•  Podržite usklađivanje sa strategijom EU-a "Od farme do stola" i UN-ovim SDG-om ciljem 12 za smanjenje  globalnog bacanja hrane po glavi stanovnika do 2030.

ZA VIŠE INFORMACIJA O USLUZI PREUZMITE: FOOD WASTE SERVICE SHEET